Anglická Wikipedie má dnes výpadek, protestuje tak proti zákonu SOPA

18. 1. 2012 | 11:05

Na 18. ledna 2012 naplánovala komunita Wikipedie 24 hodinový výpadek anglické verze Wikipedie. Protestují proti navrhovaným právním předpisům ve Spojených státech - jedná se o návrh zákona SOPA (Stop Online Piracy Act) a The PROTECT IP Act (Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 2011). Proti oběma návrhům zákona protestují jednotlivci, neziskové organizace i velcí provozovatelé portálů i poskytovatelů služeb.

SOPA - Stop Online Piracy Act
Návrh amerického zákona SOPA by měl chránit autorská práva. V zákoně se počítá se zákrokem proti každému webu, na nichž se nachází obsah porušující autorská práva – fotografie, hudba, text aj. Zákrokem se míní zákaz resp. zablokování problematického webu. Rozhodnutí by mohl vydat jakýkoliv federální soud USA a zákon by se dotýkal všech amerických provozovatelů webu. U zahraničních provozovatelů by soud mohl rozhodnout o omezení přístupu na tento web a zrušení služeb a technologií poskytovaných z USA např. PayPal. V návrhu zákona by se našly i další sporná místa. Viz: http://www.edri.org/EU_parliament_SOPA.

Hlasování o tomto zákonu je naplánováno v senátu USA na 24. ledna 2012.

The PROTECT IP Act (Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 2011)

Návrh amerického zákona PROTECT IP Act by opět měl chránit autorská práva. Zákon by umožnil všem zainteresovaným stranám (držitelům autorských práv a federální vládě USA) dát do rukou nástroj na omezení přístupu k webovým stránkám, které jsou podvodné nebo zaměřené na „porušování autorských práv či na padělané zboží“. Zákon je zaměřen na weby mimo USA. Viz: http://en.wikipedia.org/wiki/PROTECT_IP_Act

Videa zde:

http://www.youtube.com/watch?v=1w6GtwOvnWM

http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/sopa-americka-vlada-se-snazi-znicit-internet

 

Více:
H.R.3261 -- Stop Online Piracy Act (Introduced in House - IH) : http://thomas.loc.gov/cgi-bin/query/z?c112:H.R.3261
Civil society, human rights groups urge Congress to reject the Stop Online Piracy Act : https://www.accessnow.org/policy-activism/press-blog/urge-congress-to-re...

 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League