Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Česká republika patří k zemím odmítajícím TTIP

12. 5. 2015 | 09:47

V neděli 10. května se Česká republika zařadila mezi země odmítající úmluvu o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi USA a Evropskou unií (TTIP). Pod petici požadující ukončení vyjednávání úmluvy TTIP se podepsalo 15 750 českých občanů, oznámila to aliance více než 380 evropských organizací sdružujících se pod jménem Stop TTIP.Česká republika tak dosáhla minimálního počtu podpisů nutných k úspěšnému prosazení tzv. evropské občanské iniciativy. Celkový počet podpisů nyní čítá 1 759 256 v celé Evropské unii. TTIP překonává dosavadní obchodní smlouvy a dostává se na roveň rozhodování o tom, kdo, jak a v čím zájmu bude v budoucnu vytvářet unijní pravidla ovlivňující běžného člověka na každém kroku. Čím více se veřejnost o povaze této úmluvy dozvídá, tím více je proti tomu, aby se tak zásadní změny dojednávaly v utajovaných vyjednáváních. Ignorování historicky největší občanské iniciativy pouze prohlubuje demokratický deficit EU, “ komentuje petici Petra Němcová, mluvčí kampaně Špatný vTTIP.


Evropská občanská iniciativa je nástrojem sloužícím k posílení přímé demokracie v Evropské unii. Umožňuje jednomu milionu občanů EU, mezi nimiž jsou zastoupeni občané alespoň čtvrtiny členských států, požádat Evropskou komisi, aby navrhla legislativu, která spadá do některých politik Unie. Podle evropské občanské iniciativy Stop TTIP TTIP a CETA (obdobná úmluva mezi Kanadou a EU) ohrožují demokracii, vládu práva, životní prostředí, zdraví, veřejné služby, spotřebitele a pracovní práva. Iniciativě se podařilo v rekordním čase dvou měsíců sesbírat potřebných milion podpisů, Evropská komise nicméně odmítla iniciativu oficiálně registrovat. Stop TTIP se proto rozhodla podat
odvolání k Soudnímu dvoru Evropské unie a pokračovat v petici s cílem shromáždit dvakrát více než je požadovaný počet signatářů, tedy dva miliony. Místo reakce na obavy z obchodní politiky zbavené ohledů na lidi, Evropská komise odmítla zdravou debatu. Nahrává to euroskeptikům, řekl k tomu Michael Efler ze Stop TTIP. 

 

Navštivte náš web ke kampani TTIP - www.vttip.cz.

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League