Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Dopady dohody ACTA na podnikání (e-commerci)

6. 3. 2012 | 09:08

Ve snaze čelit šíření dezinformací spojených s dohodou ACTA zveřejňujeme krátké vysvětlení o dopadech a praktických problémech ACTA. Tato část se zaměřuje na rizika, která ACTA nově vytváří pro webové stránky a to zejména pro stránky elektronických obchodů.

Chcete-li zůstat on-line a v provozu, majitel webu musí prověřit, že jeho stránky neobsahují nic, co by mohlo způsobit zastavení stránek ze strany poskytovatele internetových služeb. Provozovatel elektronického obchodu musí zajistit, že nedojde k úmyslnému nebo neúmyslnému porušení práv duševního vlastnictví. Vzhledem k tomu, že internet je globální, vlastník musí mít jistotu, že zveřejněné zboží neporušuje žádná práva duševního vlastnictví a to v zemi vzniku i v zemi sídla firmy a to i v zemích, kde jsou služby poskytovány. Autorské právo se velmi liší a to jak v rámci EU tak i v celosvětovém měřítku, zejména pokud jde o výjimky z autorského práva. Vzhledem k tomu, je to téměř nemožný úkol.

Proto jsme připravili následující "how-to do" průvodce, který může být použit v post-ACTA světě, s cílem udržet webové stránky stránky on-line:

• Při nastavování svého podnikání si musíte koupit název domény. Můžete tak učinit na tzv. registrátorech domén. Musíte se ujistit, že nebudete dělat nic závadného a že nevyzvete svého registrátora k odstranění vašich stránek. Tato situace již nastala, on-line obchod španělské společnost přes noc zmizel. Zločin? Poskytování cestovních služeb na Kubu - právně ve Španělsku možné, ale v USA nelegální.
• Registry získávají názvy domén od registrátorů. Je důležité nedělat nic, co by mohla omezit jednostranné opatření ze strany registrátora. Registrátoři koncovek .com a .NET již požadují "dobrovolná" opatření mezi které patří i zrušením webové domény kde registrátoři cítí že se porušuje zákon.
• Vyhledávací nástroje engine, který používáte na vašich webových stránkách, by mohl odstranit vaše stránky z výsledků vyhledávání na základě právních předpisů země, kde jsou umístěné. To se již děje s Google, například dochází k odstranění výsledků hledání v Evropě a to na základě mimosoudních sporů a žádostí podaných v rámci práva USA. Je ironií, že Google zavádí dobrovolná opatření typu odstranění přístup k materiálu u kterého se obává, že je v rozporu s evropským právem - ačkoli američtí spotřebitelé mají stále k dokumentu přístup.
• Poskytovatelé platebních služeb, které používáte, by mohly zmrazit účty a blokovat platby v případě, že se obávají negativních důsledků. Již jsme viděli že Visa, Mastercard a Paypal blokovali platby na Wikileaks, i když tato organizace nikdy nebyla obviněna z porušení platných zákonů.
• Poskytovatelé služeb nebo Poskytovatelé obsahu mohou požádat o odstranění vašich webových stránek, pokud se domnívají, že některý z aspektů vašeho webu porušuje přímo či nepřímo zákon. Nizozemská nevládní organizace Bits of Freedom testovala deset služeb a poskytovatelů hostingu nahráním evidentně právního textu a poté odesláním stížnosti na adresu služby Hotmail. Na sedmi z deseti ISP byl materiál odstraněn bez pochybností - takto vypadá "spolupráce" a tento model bude ukotven v dohodě ACTA a dále rozvíjet na základě legislativy Evropské unie.
• Měli byste si být také vědomi, že bude možné, aby vaše banka zveřejnila některé z vašich účetních/finančních informací a to i obchodně citlivé informace a to soudním orgánům nebo majitelům práv, pokud budete považován za "údajného porušitele" nebo budete pouze "zapleten" do porušení práv.
• Je důležité být opatrný s propojováním n jiné webové stránky a s odkazováním na ně a to včetně výběru reklamy na tyto stránky. Což je problematické, texty na webu visí dlouho a některé odkazy se mění. Ani si nemusíte všimnout, že odkazujete na web, kde je nelegální obsah resp. obsah porušující autorská práva nebo práva duševního vlastnictví.
• A konečně, pokud se spolehnete na reklamu, reklamní sítě jsou stále více žádány, aby přijaly opatření proti pirátství např. blokováním plateb, proto se na ně nebudete moci spoléhat jako na zdroj příjmů.
 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League