Dopady dohody ACTA na podnikání (e-commerci)
Ve snaze čelit šíření dezinformací spojených s dohodou ACTA zveřejňujeme krátké vysvětlení o dopadech a praktických problémech ACTA. Tato část se zaměřuje na rizika, která ACTA nově vytváří pro webové stránky a to zejména pro stránky elektronických obchodů.
Chcete-li zůstat on-line a v provozu, majitel webu musí prověřit, že jeho stránky neobsahují nic, co by mohlo způsobit zastavení stránek ze strany poskytovatele internetových služeb. Provozovatel elektronického obchodu musí zajistit, že nedojde k úmyslnému nebo neúmyslnému porušení práv duševního vlastnictví. Vzhledem k tomu, že internet je globální, vlastník musí mít jistotu, že zveřejněné zboží neporušuje žádná práva duševního vlastnictví a to v zemi vzniku i v zemi sídla firmy a to i v zemích, kde jsou služby poskytovány. Autorské právo se velmi liší a to jak v rámci EU tak i v celosvětovém měřítku, zejména pokud jde o výjimky z autorského práva. Vzhledem k tomu, je to téměř nemožný úkol.
Proto jsme připravili následující "how-to do" průvodce, který může být použit v post-ACTA světě, s cílem udržet webové stránky stránky on-line:
• Při nastavování svého podnikání si musíte koupit název domény. Můžete tak učinit na tzv. registrátorech domén. Musíte se ujistit, že nebudete dělat nic závadného a že nevyzvete svého registrátora k odstranění vašich stránek. Tato situace již nastala, on-line obchod španělské společnost přes noc zmizel. Zločin? Poskytování cestovních služeb na Kubu - právně ve Španělsku možné, ale v USA nelegální.
• Registry získávají názvy domén od registrátorů. Je důležité nedělat nic, co by mohla omezit jednostranné opatření ze strany registrátora. Registrátoři koncovek .com a .NET již požadují "dobrovolná" opatření mezi které patří i zrušením webové domény kde registrátoři cítí že se porušuje zákon.
• Vyhledávací nástroje engine, který používáte na vašich webových stránkách, by mohl odstranit vaše stránky z výsledků vyhledávání na základě právních předpisů země, kde jsou umístěné. To se již děje s Google, například dochází k odstranění výsledků hledání v Evropě a to na základě mimosoudních sporů a žádostí podaných v rámci práva USA. Je ironií, že Google zavádí dobrovolná opatření typu odstranění přístup k materiálu u kterého se obává, že je v rozporu s evropským právem - ačkoli američtí spotřebitelé mají stále k dokumentu přístup.
• Poskytovatelé platebních služeb, které používáte, by mohly zmrazit účty a blokovat platby v případě, že se obávají negativních důsledků. Již jsme viděli že Visa, Mastercard a Paypal blokovali platby na Wikileaks, i když tato organizace nikdy nebyla obviněna z porušení platných zákonů.
• Poskytovatelé služeb nebo Poskytovatelé obsahu mohou požádat o odstranění vašich webových stránek, pokud se domnívají, že některý z aspektů vašeho webu porušuje přímo či nepřímo zákon. Nizozemská nevládní organizace Bits of Freedom testovala deset služeb a poskytovatelů hostingu nahráním evidentně právního textu a poté odesláním stížnosti na adresu služby Hotmail. Na sedmi z deseti ISP byl materiál odstraněn bez pochybností - takto vypadá "spolupráce" a tento model bude ukotven v dohodě ACTA a dále rozvíjet na základě legislativy Evropské unie.
• Měli byste si být také vědomi, že bude možné, aby vaše banka zveřejnila některé z vašich účetních/finančních informací a to i obchodně citlivé informace a to soudním orgánům nebo majitelům práv, pokud budete považován za "údajného porušitele" nebo budete pouze "zapleten" do porušení práv.
• Je důležité být opatrný s propojováním n jiné webové stránky a s odkazováním na ně a to včetně výběru reklamy na tyto stránky. Což je problematické, texty na webu visí dlouho a některé odkazy se mění. Ani si nemusíte všimnout, že odkazujete na web, kde je nelegální obsah resp. obsah porušující autorská práva nebo práva duševního vlastnictví.
• A konečně, pokud se spolehnete na reklamu, reklamní sítě jsou stále více žádány, aby přijaly opatření proti pirátství např. blokováním plateb, proto se na ně nebudete moci spoléhat jako na zdroj příjmů.