Evropský soudní dvůr: filtrování souborů s autorsky chráněným obsahem na Internetu je nepřípustné

20. 2. 2012 | 16:25

Podle Evropského soudního dvora je jakékoliv filtrování souborů s autorsky chráněným obsahem na Internetu nepřípustné, ohrožuje se tím prý svoboda slova a brání v přístupu k svobodným informacím. K tomuto přelomovém rozhodnutí dospěl v právním sporu skupiny držitelů autorských práv SABAM a sociální sítí Netlog.

Sdružení autorů a nakladatelů SABAM je kolektivním správcem autorských práv, v Belgii je to samé co u nás Ochranný svaz autorský (OSA). SABAM několik dlouhých let vedl soudní spor se sociální sítí Netlog. Chtěl její provozovatele přimět, aby na sociální síti zavedli obsahový filtr. Tím pádem by měl „pod kontrolou“ uživatelský obsah a mohl tak lépe vymáhat náhrady, pokud by uživatelé porušovali autorská práva. Evropský soudní dvůr plány SABAMu zhatil. Rozhodl, že sociální sítě nemohou být nuceny k filtrování obsahu nahrávaném uživateli.

Soud konstatoval, že soukromí uživatelů je důležitější, než ochrana autorských práv. Obává se také toho, aby zavedení podobného filtru nenapomáhání cenzurování legitimního obsahu internetu a neomezovalo tak právo na informace.
Bezprecedentní rozhodnutí může mít zásadní vliv na celou řadu hostingových společností v Evropě, které se živí uchováváním dat uživatelů. Verdikt také v podstatě zabraňuje vlastníkům autorských práv, aby v budoucnu mohli vymáhat zavedení obdobného filtru na tzv. BitTorrentových serverech.
Rozhodnutí soudu z 16. února je podobné staršímu případu. V listopadu 2011 Evropský soud rozhodl, že belgický ISP Scarlet nemůže být nucen monitorovat síťovou aktivitu svých klientů.

Zdroj: www.cnews.cz

Rozsudek soudního dvora v češtině tady
 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League