Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Navrhněte slídila roku 2018, do uzavření nominací na Ceny velkého bratra zbývá týden

16. 1. 2019 | 15:51

 V pondělí 21. ledna se uzavřou nominace na Big Brother Awards v ČR za loňský rok. Veřejnost má v těchto dnech poslední možnost jmenovat kandidáty na největší úřední, firemní a jiné slídily.

 
Čtrnáctý ročník soutěže o Ceny Velkého bratra vrcholí. Poslední dny zbývají do uzavření návrhů, ze kterých koncem ledna odborná porota vybere laureáty za rok 2018. Vítěze
oznámí pořadatel Big Brother Awards ČR nezisková organizace Iuridicum Remedium 14. února v pražském Cross Clubu.
 
Odborná porota složená z odborníků na nové technologie, novinářů a právníků vybere z návrhů
zaslaných prostřednictvím webu “Loni si sošku odneslo například Ministerstvo průmyslu a obchodu za plošné shromažďování velmi
citlivých dat o elektronické komunikaci s občany a jejich uchovávání pro potřeby policie a dalších orgánů. Soudní dvůr EU přitom takové počínání vícekrát označil za zcela nepřijatelné a neústavní,” popisuje praxi úřadu výkonný ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil.
I letos je mezi nominovanými řada ministerstev a státních institucí. Pozornost se nevyhýbá ani
soukromým firmám. V minulých ročnících zvítězila například společnost Mattel s panenkou Barbie, která nahrává dětský hlas a získané informace shromažďuje, odesílá a vyhodnocuje. Dalším příkladem je úvěrová společnost HOME CREDIT, která avizovala, že chce své klienty prověřovat pomocí analýzy obsahu mobilního telefonu. Svůj záměr po udělení anticeny stáhla.
Soutěž každoročně upozorňuje na nejcitelnější zásahy do soukromí a na problematiku ochrany
osobních údajů. Anticeny se vyhlašují ve čtyřech kategoriích (úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra), novinkou posledních ročníků je pozitivní cena Edwarda Snowdena pro subjekty, které významně přispívají k ochraně soukromí a transparentnosti nakládání s osobními údaji.
 
Ceny nazvané podle postavy z románu George Orwella „1984“ byly poprvé uděleny ve Velké Británii v roce 1998. V České republice je organizace Iuridicum Remedium předává nepřetržitě od roku 2005.
Partneři

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League