Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Ochránci soukromí předají anticeny největším slídilům za rok 2018

5. 2. 2019 | 14:53

 Nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) předá mezinárodní anticeny Big Brother Awards (Ceny Velkého Bratra) v letošním 14. ročníku. Mezi nominovanými slídily jsou například Čína, Policie ČR, česká Finanční správa, velcí internetoví hráči jako Google a Facebook, ale i čipové platby na hudebních festivalech nebo snahy zavádět kamerové systémy do škol. Vítěze se veřejnost dozví na tiskové konferenci 14. února od 10.00 v pražském Cross Clubu. 

Porota složená z odborníků na nové technologie, novinářů a právníků vybrala z nominovaných, kteří vzešli z podnětů veřejnosti. Do hledáčku se dostali jednotlivci i firmy a státní instituce. 
Soutěž každoročně upozorňuje na nejcitelnější zásahy do soukromí a na problematiku ochrany osobních údajů. Anticeny se vyhlašují ve čtyřech kategoriích (úřední slídil, firemní slídil, dlouhodobý slídil a výrok Velkého bratra). Pozitivní cenu Edwarda Snowdena si odnese počin, který v uplynulém roce významně přispěl k ochraně soukromí a transparentnosti při nakládání s osobními údaji.
Mezi nominacemi zasílanými veřejností se objevila například společnost Google, když vyšlo najevo, že některé její aplikace automaticky sledují pohyb svých uživatelů. Poloha zařízení je permanentně mapována a ukládá se i navzdory předchozímu explicitnímu zablokování této funkce v bezpečnostním nastavení. 
 
Jedním z kandidátů na Úředního slídila se v loňském roce stala Finanční správa ČR. Její úředníci zjišťovali od svatebčanů podrobnosti o svatebních hostinách kvůli kontrole elektronické evidence tržeb. Dalším nominovaným byla třeba Česká školní inspekce za úniky dat o žácích škol nebo Policie ČR za využívání dronů k odhalování porušování zákazu táboření v lesích.
 
Ze zahraničí získala opět jako v předchozích letech nominaci Čína za kroky směřující k budování systematicky prošpehované společnosti. Několikátou nominaci si v soutěži vysloužila také sociální síť Facebook. Rok 2018 se pro ni stal rokem rekordních tržeb. Čisté příjmy ve výši 22 miliard dolarů byly ovšem vykoupeny také rekordními úniky citlivých dat registrovaných uživatelů. Mezi dalšími navrženými slídily je také hit loňských hudebních festivalů čipové bezhotovostní platby nebo třeba Karlovarský kraj za zadání zakázky na vybudování inteligentních kamerových systémů ve školách. 
Kdo z nominovaných nakonec obdrží anticenu za narušování našeho soukromí, se veřejnost dozví ve čtvrtek 14. února na dopolední tiskové konferenci v kavárně pražského Cross Clubu (v 10.00 hodin, Plynární 1096/23, Praha 7). 
 

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League