Tento web už je jen archiv. Sledujte digitalnisvobody.cz

Za anonymní cestování si s Lítačkou v Praze opět zbytečně připlácíte

4. 10. 2016 | 16:07

LitackaKe konci září 2016 by si uživatelé více než 30 tisíc vydaných Opencard měli karty vyměnit za novou pražskou kartu Lítačka. Nevládní organizace Iuridicum Remedium upozorňuje na to, že na rozdíl od Opencard Lítačce opět chybí možnost mít kartu bez záznamů v databázích a přitom cestovat po Praze za stejnou cenu předplatního kupónu, jako ostatní držitelé personalizovaných karet. V tomto směru tedy je na Lítačce co zlepšovat.

Iuridicum Remedium (IuRe) vedlo několikaletou kampaň zaměřenou na městské karty a věnovali se soustavně i pražské Opencard. Vedle upozornění na díry v zabezpečení karty, což vedlo ke změně čipové technologie, se podařilo na konci roku 2008 prosadit zavedení anonymní verze Opencard, která byla přenosná a nebyla spojena s uchováváním osobních údajů. Možnost cestovat MHD s touto anonymní Opencard ovšem byla vykoupena podstatně vyšší cenou kupónu na MHD. „Proto jsme si jako další cíl v kampani stanovili zavedení takového typu karty, kde tato finanční diskriminace lidí, kteří nechtějí mít své osobní údaje v magistrátních databázích, nebude.,“ uvedl ředitel IuRe Jan Vobořil.

Řešením byla takzvaná osobní karta bez evidence, jakýsi hybridní typ mezi kartou anonymní a osobní, která sice na sobě měla vytištěné údaje o držiteli karty včetně fotografie a tedy nebyla přenosná, tyto údaje ale zároveň nebyly uchovávány v žádné databázi. Povinnost zavést osobní kartu bez evidence, na níž bude moci být využíván kupon za stejnou cenu, jako u osobní karty, uložil Magistrátu v roce 2011 po kontrole iniciované ze strany IuRe i Úřad pro ochranu osobních údajů. Karty se začaly vydávat na začátku roku 2012.

Ačkoli u tohoto typu Opencard zůstávala řada zbytečných omezení včetně poplatku za její zřízení a zavedení neprovázela žádná reklamní kampaň Magistrátu, tak si svoje držitele našla. Je škoda, že Lítačka už tuto možnost nenabízí, přestože neuchovávání osobních dat Pražanů v databázích by šetřilo nejen jejich soukromí, ale i městský rozpočet. Zejména pokud by tento typ karty byl výchozím typem. Doufáme, že se vedení města rozhodne tento nedostatek napravit třeba alespoň možností dodatečně zažádat o likvidaci osobních údajů v systému,“ uvedl Vobořil a doplnil: „Důvodem by vedle toho, že je to správné, mělo být i to, že lze asi jen těžko očekávat, že by v případě kontroly Lítačky nedošel ÚOOÚ ke stejným závěrům jako v roce 2011“.

Foto: "Lítačka" vydaná pod licencí CC BY 4.0, autor Tereza Libecajtová

Kdo jsme

  • Tento web provozuje iure, neziskovka zabývající se ochranou občanských svobod.
     

Logo IuRe


 

Naše další weby

bba web

IuRe je členem

Internet Defense League